top of page

Kahramanmaraş’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken YerlerAkdeniz Bölgesi’nde yer alan Kahramanmaraş, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellik alanları ile dikkat çeken şehirlerden biridir. Yıl boyunca şehir dışından gelen çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Tarihi kaleleri, camileri, konakları, şelaleleri, çarşıları, yaylaları, tabiat parkları ile öne çıkan şehirde gezip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Şehir, gezilecek bölgeleri ile gelen ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil geçirme imkânını sunmaktadır.

Kahramanmaraş gezinizde mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler; Kahramanmaraş Kalesi, Kahramanmaraş Müzesi, Döngel Mağarası, Fırnız Mesire Yeri, Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, Onikişubat Yürüyüş Parkuru, Hatuniye Cami, Malik Ejder Türbesi, Bakırcılar Çarşısı, Tarihi Maraş Konakları, Döngel Şelalesi, Zeytun Kaplıcaları, Mercimek Tepesi, Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi, Galgamaç Şelalesi, Yedikuyular Kayak Merkezi ve Kazma Bağları’dır.


Kahramanmaraş Kalesi Şehir merkezinde yer alan Kahramanmaraş Kalesi’ne ulaşım son derece kolaydır. Yaklaşık 10 dakikalık mesafede yer alan kaleye, Malik Ejder Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kahramanmaraş Kalesi, şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. M.Ö. 9. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Yapıldığı dönemden günümüze kadar çok sayıda bakım ve onarımdan geçmiştir. Konumu gereği şehri tepeden izleyebilmeniz mümkündür. Kale, dikdörtgen formda kesme ve moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Kalenin hemen girişinde Atatürk heykeli yer almaktadır. Heykel, geceleri aydınlatıldığı için şehrin tüm noktalarından görünmektedir. Kale içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoran mevcuttur. Ayrıca çocuklu ailelere yönelik çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken kaleye giriş ücreti yoktur.

Döngel Mağarası Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Döngel Köyü sınırları içerisinde yer alan Döngel Mağarası, şehir merkezine yaklaşık olarak 47 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D825 üzerinden rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Döngel Mağarası, toplam 3 mağaradan meydana gelmektedir. Şehrin görülmeye değer doğal güzellik alanları arasında yer almaktadır. Mağara içerisinde yüzebileceğiniz doğal bir havuz bulunmaktadır. Bu doğal havuzun suyu epey soğuktur. Mağara içerisi kaygan zemin olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir. Mağara etrafında mesire alanları mevcuttur. Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte mesire alanlarında keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Mağara çevresi tamamen ormanlık alanlarla kaplıdır. Mağarayı ziyaret için en uygun dönem ise yaz aylarıdır. Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bölgeler arasındadır. Döngel Mağarası’na girişler ücretsizdir. Gün boyu ziyarete açıktır.

Fırnız Mesire Yeri Kahramanmaraş-Göksun Karayolu üzerinde yer alan Fırnız Mesire Yeri, şehir merkezine yaklaşık olarak 43 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D825 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Fırnız Mesire Yeri, şehrin sıklıkla tercih edilen mesire alanlarından biridir. Özellikle hafta sonları epey kalabalık olmaktadır. Mesire yeri tamamen çam ağaçları ile çevrilidir. Mesire yerinin hemen yanında akan akarsu oldukça dikkat çekmektedir. Şehir gürültüsünden uzak, kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği noktalar arasındadır. Bölgede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok işletme bulunmaktadır. Piknik yapmak için oldukça elverişli olan bölgede huzurlu saatler geçirebilir, çevredeki birçok doğal güzelliğin fotoğrafını çekebilirsiniz. Günübirlik geziler için de oldukça ideal olan bölgeyi, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Fırnız Mesire Yeri’ne giriş ücreti yoktur.

Kahramanmaraş Müzesi Şehir merkezinde yer alan Kahramanmaraş Müzesi, yaklaşık 3 dakikalık yürüme mesafesindedir. Müzeye ulaşım için; Kuddusi Baba Bulvarı’nı kullanabilirsiniz. Şehrin görülmeye değer tarihi yapıları arasında yer alan Kahramanmaraş Müzesi, ilk önce Taş Medrese içerisinde hizmet vermiştir. Sonrasında Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmış ve en son şimdiki binasında hizmet vermektedir. 2012 yılında ziyarete açılan müze içerisinde yaklaşık olarak 30 binden fazla tarihi eser yer almaktadır. Müze içerisinde Grek, Tunç, Roma, Kalkolitik, Neolitik, Paleolitik, Demir ve Bizans zamanlarından kalma birçok eser mevcuttur. Müzeyi ziyaret ederek, birçok medeniyete ait tarihi eserleri yakından inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Özellikle tarih tutkunları tarafından ziyaret edilen müzeyi, Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Kahramanmaraş Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir. Müze karta sahip olanlar ücretsiz bir şekilde giriş yapabilmektedir. Haftanın her günü sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır.

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Büyüksır Mahallesi’nde yer alan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, şehir merkezine yaklaşık olarak 37 km uzaklıktadır. Ulaşım için; D825 karayolu kullanabilirsiniz. Şehrin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, adeta saklı bir cennet gibidir. Bölge halkının sıklıkla ziyaret ettiği park, birçok canlıya ve farklı bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede endemik olan 100’den fazla farklı bitki türü bulunmaktadır. Parkın etrafı ormanlık alanlarla çevrilidir. Yemyeşil bitki örtüsü ile dikkat çeken parkta piknik yapabileceğiniz birçok mesire alanı mevcuttur. Park, özellikle su kaynakları bakımından oldukça zengindir. Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bölgelerden biridir. Yavşan Yaylası Tabiat Parkı’na özel araçla giriş ücreti 11 TL’ dir.

Onikişubat Yürüyüş Parkuru Onikişubat Yürüyüş Parkuru, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 14 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D825 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Onikişubat Yürüyüş Parkuru, Belediye tarafından kurulmuş, şehrin popüler bölgelerinden biridir. Bölgede yürüyüş parkurlarının yanı sıra bisiklet parkurları da yer almaktadır. Çocuklu aileler için de son derece güvenli olan bölgede, şehir kalabalığından uzak keyifli saatler geçirebilmeniz mümkündür. Bölgede toplam 720 adet bisiklet bulunmaktadır. Bisiklet kiralayarak, keyifli bir bisiklet turuna çıkabilir veya ücretsiz bir şekilde yürüyüş yapabilirsiniz. Doğa tutkunları tarafından tercih edilen yürüyüş parkurunu, Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Onikişubat Yürüyüş Parkuru’na girişler ücretsizdir.

Hatuniye Cami Hatuniye Cami, şehir merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bölgeye, Malik Ejder Caddesi üzerinden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatuniye Cami, Dulkadiroğullları hükümdarı Alaüddevle tarafından eşi Şems Hatun için inşa ettirilmiştir. 1510 senesinde yaptırılan caminin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Görkemli görüntüsü ile dikkat çeken cami, yaklaşık olarak 21 m uzunluğunda Köşk Minaresi’ne sahiptir. Cami içerisinde Şems Hatun adına yapılan türbe de yer almaktadır. Camiyi, Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Hatuniye Camisi’ni ücretsiz bir şekilde gün içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

Malik Ejder Türbesi Malik Ejder Türbesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 4 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan türbeye ulaşım son derece kolaydır. Ulaşım için; Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı/D825 kara yolunu kullanabilirsiniz. Malik Ejder Türbesi’nin kim tarafından yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. 1200’lü senelerin başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yemenli bir asker olan Malik Ejder adına inşa edilen türbe, bakım ve onarımdan geçerek, halkın ziyaretine açılmıştır. Türbeyi, Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Malik Ejder Türbesi’ne girişler ücretsizdir.

Tarihi Maraş Konakları Tarihi Maraş Konakları, şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Tarihi konaklar, geniş avlu bölümleri ve içerisinde yer alan büyük havuzları ile dikkat çekmektedir. Tarih tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği tarihi konaklar, bölgenin köklü tarihine ışık tutmaktadır. Tarihi konaklar, toplam iki kattan meydana gelmektedir. Giriş katında samanlık, odunluk, mahzen gibi kısımlar yer almaktadır. İkinci katı ise konakta yaşayanlar için dizayn edilmiştir. Kocabaş Konağı, Dedeoğlu Konağı, Deligönüller Konağı gibi birçok tarihi konağı, Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Bakırcılar Çarşısı Bakırcılar Çarşısı, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 4 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan çarşıya, Malik Ejder Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bakırcılar Çarşısı, şehrin popüler tarihi çarşılarından biridir. Ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. En iyi bakır ustalarının çalıştığı çarşıdır. Çarşıda bakır ve kalay üretimi yapan birçok dükkân yer almaktadır. Çarşı, yaklaşık olarak 100 m uzunluğa sahiptir. Her iki tarafından da dükkân bulunmaktadır. Çarşının içerisinde bereket amaçlı bölge halkının sıklıkla ziyaret ettiği Dua Kubbesi yer almaktadır. Geleneksel ürünlerinde satıldığı çarşıyı, Kahramanmaraş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Bakırcılar Çarşısı’na girişler ücretsizdir.

Döngel Şelalesi Döngel Şelalesi, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Döngel Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 47 km uzaklıktadır. Bölgeye ulaşım için; D825 kara yolunu kullanabilirsiniz. Eşsiz şelale manzarası ile gelen ziyaretçilerini karşılayan Döngel Şelalesi, doğa tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen bölgeler arasındadır. Özellikle yazın kavurucu sıcağından kaçmak ve serinlemek isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Yaklaşık 100 m yükseklikten akan şelalenin görüntüsü oldukça muazzamdır. Bölgede piknik yapmanıza olanak sağlayan mesire alanları da mevcuttur. Ayrıca bölge, doğa yürüyüşleri ve dağ sporları için de oldukça elverişlidir. Şelale manzarasına karşı sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilir ve çevredeki birçok doğal güzelliği yakından keşfedebilirsiniz. Döngel Şelalesi’ne girişler ücretsizdir. Gün boyu ziyarete açıktır.

Zeytun Kaplıcaları Zeytun Kaplıcaları, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 59 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D825 ve Süleymanlı Yolu üzerinden ulaşım mümkündür. Zeytun Kaplıcaları, bölge halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. Şehir dışından gelen turistlerinde ilgi odağı haline gelen bölgenin çevresi tamamen ormanlık alanlarla kaplıdır. Bölgede yer alan kaplıca suyunun romatizma, kadın hastalıkları, deri hastalıkları, solunum ve damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir. Bölgeyi ziyaret ederek şifalı sulardan yararlanabilir ve yemyeşil alanlar içerisinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca bölgeye yakın konumda yer alan lokantaları ziyaret ederek, yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Zeytun Kaplıcaları’na girişler ücretsizdir.

Mercimek Tepesi Mercimek Tepesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bölgeye, Ahmet Uncu Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Mercimek Tepesi, şehrin önemli noktalarından biridir. Bölge halkı tarafından sık sık ziyaret edilen tepe, muhteşem şehir manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde tepeyi ziyaret ederek, eşsiz şehir manzarasının ışıklı halini seyredebilir ve bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Ayrıca tepeden günbatımını da izleyebilirsiniz. Mercimek Tepesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan müzeye ulaşım için; Malik Ejder Caddesi’ni kullanabilirsiniz. Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi, aynı zamanda şehrin tarihi konakları arasında yer almaktadır. Osmanlı zamanından kalma bir tarihi yapıdır. 2018 senesinde hizmete açılan müze, şehrin geleneksel lezzetlerini nesilden nesile aktarmak amacıyla hizmet vermektedir. Müze içerisinde şehrin yemek kültüründen, yemek tariflerine kadar birçok ayrıntıya ulaşabilmeniz mümkündür. Müzenin avlu bölümünde Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri şehrin yöresel lezzetleri arasında yer alan birçok yemek, ücretsiz bir şekilde gelen ziyaretçilere ikram edilmektedir. Müzeyi, bu belirli günlerde ziyaret ederek, şehrin yemek kültürüne yakından tanıklık edebilir ve yöresel lezzetlerin tadına bakma fırsatını yakalayabilirsiniz. Hafta içi sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası, hafta sonu ise sabah saat 09.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır. Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi’ne giriş ücreti yoktur.

Galgamaç Şelalesi Galgamaç Şelalesi, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Topçalı Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 72 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kahramanmaraş Andırın Yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Galgamaç Şelalesi, şehrin popüler kanyonu olan Toprakhisar Kanyonu içerisinde konumlanmaktadır. Yaklaşık olarak 20 m yükseklikten akan şelalenin görüntüsü, gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Doğaseverlerin uğrak noktaları arasında yer alan bölge, yemyeşil alanları ile de dikkat çekmektedir. Galgamaç Şelalesi’ne giriş ücreti yoktur. Gün boyu ziyarete açıktır.

Yedikuyular Kayak Merkezi Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Yeşiltepe Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 16 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Büğlek Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yedikuyular Kayak Merkezi, şehrin ilk kayak merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle kayak sporunu sevenlerin uğrak noktaları arasında yer alan merkezde, keyifli bir kış tatili süreci geçirebilirsiniz. Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da hizmet veren merkezde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Kış aylarında kayak sporunu yapabilir, kar motoruna binebilir veya doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Yaz aylarında ise kamp yapabilir, dağcılık ve su sporları aktivitelerini deneyebilir, kaya tırmanışı yapabilir veya binicilik aktivitesini deneyebilirsiniz. Ayrıca merkez içerisinde yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz restoran mevcuttur. Haftanın her günü sabah saat 07.00 ile akşam saat 21.00 arası hizmet vermektedir. Merkezden kayak takımı kiralayabilmeniz mümkündür. Yedikuyular Kayak Merkezi’ne giriş ücreti yoktur.

Kazma Bağları Kazma Bağları, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Güzlek Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kazma Bağları, Ahir Dağı eteklerinde yer almaktadır. Yemyeşil bitki örtüsü ve bol oksijenli havası ile dikkat çekmektedir. Doğa tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilen bölgede, şehrin gürültüsünden uzak huzurlu saatler geçirebilirsiniz. Dağ eteklerinde yer almasına rağmen bölgede elektrik, telefon, su gibi imkânlar mevcuttur. Kahramanmaraş gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken Kazma Bağları’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page